Piękne Podlasie przez cały rok- zimowa Białowieża

Jak widzieliście w ostatnim wpisie Marty,  piękna podlaska przyroda zachwyca na każdym kroku. A to z czego jesteśmy znani w całej Europie to las. Ale nie pierwszy lepszy las. Mowa tutaj o Puszczy Białowieskiej- najstarszym zachowanym w pierwotnej postaci fragmencie lasu nizinnego Europy! A wśród drzew największa populacja wolno żyjącego żubra na świecie. Jako że zwierzęta zawsze budzą we mnie fascynację, skupię się tutaj na nich. Tak szczerze, to mamy się czym pochwalić :) Zapraszamy do zimowej Białowieży po raz kolejny!

Podlasie- Białowieża zimą 7

Teren Puszczy Białowieskiej znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak nie tylko sama puszcza jest tutaj do zwiedzenia. Z pewnością warto trochę czasu poświęcić na spacer po Białowieży i skosztowanie regionalnej kuchni.

Podlasie- Białowieża zimą 2 Podlasie- Białowieża zimą 3

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Pierwszym punktem naszej wyprawy było odwiedzenie Rezerwatu Pokazowego  Żubrów, który znajduje się tuż przed Białowieżą (jadąc od strony Białegostoku). Spotkamy tam nie tylko przedstawicieli gatunku pojawiającego się w nazwie, ale również żubronie, wilki, jelenie, łosie, dziki, odyńce, czy tarpany. Nam udało się trafić na porę karmienia. Większość okazów mieliśmy okazję oglądać z bardzo bliska. Największe wrażenie zrobiły na nas żubronie. Są naprawdę okazałe.

Podlasie- Białowieża zimą 4 Podlasie- Białowieża zimą 5

Rezerwat Pokazowy Żubrów jest udostępniony do zwiedzania:

  • w sezonie (od 15 kwietnia do 15 października) codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00,
  • poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00

Podlasie- Białowieża zimą 14Podlasie- Białowieża zimą 1

Następnie pojechaliśmy pospacerować po Parku Pałacowym (relacja Marty tu) i samej Białowieży.

Podlasie- Białowieża zimą 12Podlasie- Białowieża zimą 13

Gastronomia

Na koniec obiad! Trzeba się przecież rozgrzać :) Temperatura nie rozpieszczała. Niestety zimą nie wszystkie punkty gastronomiczne są otwarte. Te z najlepszymi ocenami klientów i zróżnicowanym menu (takie jak Restauracja Carska, Stoczek, czy też Pokusa) są na szczęście dostępne.

Podlasie- Białowieża zimą 8

Punkty turystyczne

Punkty turystyczne pokazują nam jak bardzo zróżnicowane „towarzystwo” tutaj przybywa. Dostępność informacji i atrakcji dla obcokrajowców nie brakuje. Spotkamy tutaj m.in. język angielski, rosyjski, niemiecki.

Podlasie- Białowieża zimą 9

Pory roku

W sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy ilość turystów jest dość imponująca. Zimą jest ich znacznie mniej, więc warto się wybrać na spokojny spacer alejkami przypałacowego ogrodu lub leśnymi ścieżkami. Pamiętam, że moje pierwsza wizyta odbyła się latem. Było pięknie, słonecznie, powietrze pachnące lasem. I ten wszechobecny śpiew ptaków. Ostatnia wizyta, zimowa, zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Cóż za odmienność. Wszystko zwiedzałam „na nowo”. To całkiem inne miejsce. Zdecydowanie polecam odwiedzenie tego rejonu w różnych porach roku, to jest niesamowite, jak on się zmienia!

Podlasie- Białowieża zimą 10

Kulig

Bardzo bym chciała, aby następna zimowa wizyta była uzupełniona o kulig. Oferta turystyczna jest bogata w tego typu atrakcje. Tylko na to spójrzcie :)

Podlasie- Białowieża zimą 6Podlasie- Białowieża zimą 11

Duży mróz zniechęcił nas trochę do uwiecznienia wszystkich widoków, ale z pewnością wrócimy tu latem rowerami i nadrobimy zaległości ;) Zabierzemy Was na spotkanie oko w oko z żubrem w bujnej, zielonej puszczy (oczywiście z przewodnikiem) !

A jeśli już teraz chcecie zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku, możecie zrobić to tutaj ;)

Zapisz

16 lutego 2017|Ciekawe miejsca, Fotografia, Krajobrazy, Podróże, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments