Jak stworzyć ciekawy ogródek warzywny przy domu?

Zapewne wiele z nas mając nawet niewielki ogródek chciałoby stworzyć w nim miejsce do uprawy własnych warzyw. Nie ukrywajmy, nic tak nie cieszy jak wyhodowanie rzodkiewki, sałaty czy dorodnego, czerwonego pomidora „własnymi rękoma”. Założenie takiego ogródka nie jest takie trudne, jakby się wydawało. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotowac oraz mieć na niego ciekawy pomysł :) Poniżej znajdziecie inspiracje na stworzenie przydomowego ogródka!

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od wytyczenia miejsca, gdzie ogródek ma powstać, przygotowania podłoża oraz zebrania niezbędnych narzędzi (wiecej o nich w artykule „Niezbędnik ogrodnika„). Ogródek w miejscu nasłonecznionym będzie najlepszym rozwiązaniem – sprawi to, że nasze uprawy będą szybko się rozwijać i w krótkim czasie będą gotowe do zbioru. Gleba powinna być żyzna i nawieziona, np. obornikiem lub kompostem. Jeśli chodzi o warzywa, to warto wybrać te dobrze nam znane, jak rzodkiewkę, sałatę, marchew, cebulę, buraką ćwikłowego czy pomidora. Wszystkie wymienione, oprócz pomidorów, są odporne na chłód, więc można je siać i sadzić nawet w kwietniu. Ogródek możemy urozmaicić o zioła, takie jak bazylia, mięta, tymianek, rozmaryn czy majeranek.

Małe szklarnie

Szklarnie zazwyczaj kojarzą nam się z dużymi „tunelami” pokrytymi folią, pod którą babcia choduje pomidory :) Jeśli nie mamy miejsca lub możliwości na postawienie pełnowymiarowej szklarni można wykonać jej mniejszą wersję. Wykorzystać można do tego deski, cegły, metalowe witryny, które stały i kurzyły się w kącie, stare okna lub szyby. Mogą być kwadratowe, prostokątne, wysokie lub niskie – ważne, aby spełniały swoją funkcję.

Jeśli nie mamy ogrodu to nie musimy całkiem zrezygnować ze szklarni. Obecnie możemy kupić gotowe, małe szklarenki stworzone z myślą o domowym parapecie. Możemy też zrobić je sami, jeśli dysponujemy wolnym czasem i choć odrobiną fachowych umiejętności :) A co w nich hodować? Chociażby nasze ulubione kwiaty – storczyki czy  kaktusy są świetnym rozwiązaniem!

Gotowa alternatywa

W Internecie jest także wiele ofert gotowych szklarni do kupienia, a ogranicza nas tylko wyobraźnia i finanse. Możemy przebierać spośród różnych modeli i wariantów. Są szklarnie drewniane, aluminiowe, z poliwęglanu. Szyby mogą być szklane bądź z pleksi. Bardzo często spotyka się zwykłe tunele foliowe, które są tanie, ale niestety niezbyt trwałe i niezbyt ładne. Można także wybrać pożądaną powierzchnię, zazwyczaj jest to od 10 do 20 m2. Gotowe szklarnie są fajną alernatywą, jeśli mamy mało wolnego czasu, ale bardzo chcemy mieć przydomowy ogródek :)

Mini ogródek w skrzynce

Gotowe skrzynki można kupić w niemal każdym sklepie budowlanym czy ogrodniczym. Jeśli jednak chcemy mieć coś niezwykłego i niestandardowego musimy wykonać to samodzielnie. Na pewno przyda się do tego kilka drewnianych desek, wkręty, piła do cięcia drewna i rękawiczki, aby nasze dłonie za bardzo przy tym nie ucierpiały ;) Zaprośmy także kogoś do pomocy, praca będzie szła wtedy sprawniej i wygodniej. Po zasianiu warzyw nie zapomnijmy ich podlać wykorzystując wąż ogrodowy bądź konewkę (te o niecodziennym wyglądzie znajdziecie tutaj).

Ogródek w palecie

Palety są łatwo i ogólnodostępnym materiałem, ponadto bardzo często wykorzystywanym w domach i ogrodach. Stawiając paletę pionowo, w jej tylnej części możemy posadzić zioła oraz sałatę. Należy jedynie od spodu każdej „półeczki” przybić deskę, a całość wyłożyć folią, aby woda wraz z ziemią nie wydostawała się przez szczeliny. Można także paletę położyć płasko na podłożu, a ziemię wsyać w jej szczeliny. W tej opcji możemy sadzić wszystko, tak jak na normalnych grządkach :) Palety posłużą świetnie jako podpórka pod … ogórki!

Na tym możliwości się nie kończą

W Internecie jest mnóstwo inspiracji na ogródek warzywny w wielu kształtach, formach, z różnych materiałów. Stwórzcie taki ogródek, jaki Wam się zawsze marzył :) Pamiętajcie, piękna szklarnia nie musi służyć tylko jako rozsadnik, ale może być też miejscem rodzinnych spotkań. Kawa wypita w takim miejscu przyniesie wiele radości.  Koniecznie podzielcie sie w komentarzach swoim ogródkiem lub swoją inspirację na jego wykonanie!


Pochwalcie się swoimi przydomowymi ogródkami :)

2 czerwca 2022|ABC ogrodnika, Inspiracje, Ogrody przydomowe|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments