Ogród terapeutyczny przy tradycyjnym szpitalu medycyny chińskiej

Szpital Panzhou Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), położony kilometr od centralnej części Starego Miasta Panzhou z ponad 600-letnią historią, jest jednym z uniwersalnych szpitali TCM w Chinach. Medycyna chińska kładzie nacisk na filozoficzne myślenie, aby zrozumieć wszechświat wierząc, że leczy nas natura. Holistyczna koncepcja i dialektyczne myślenie kliniczne medycyny chińskiej stopniowo zyskują uznanie na całym świecie. Przedstawiając harmonię między naturą i ludźmi w teorii medycyny chińskiej, „Qi” jest pierwotnym materiałem, który tworzy wszechświat, a „Ziemia” jest środowiskiem, w którym znajduje się wszechświat. Dlatego też „Qi” i „Ziemia” są niezbędnymi nośnikami w procesie uzdrawiania.

Pomysł i wyzwania projektowe – ogród terapeutyczny

Jedyny szpital znajdujący się na Starym Mieście Panzhou musiał zapewnić opiekę zdrowotną dla okolicznego obszaru zamieszkałego przez 200 tysięcy osób. Brak usług medycznych spowodował pilną potrzebę budowy nowego szpitala, który zapewniłby zasoby medyczne wraz z ogrodami terapeutycznymi. Masywna struktura budynku szpitala Panzhou TCM pozostawia rozłączone i fragmentaryczne przestrzenie zielone w całym obiekcie. Jednym z istotnych wyzwań okazało się zwiększenie dostępności i powiązanie terenów zielonych w obliczu drastycznych różnic wysokości na terenie obiektu.

Strategie projektowe

Zespół projektowy zrozumiał przede wszystkim relacje pomiędzy zespołami budynków i połączył węzły krajobrazowe w szeregu. Detale projektu ukazały koncepcje medycyny chińskiej poprzez rośliny ziołowe oraz abstrakcję akupunktury jako elementów krajobrazu. Projekt przedstawia harmonię pomiędzy naturą, człowiekiem i miejscowością z trzech perspektyw:
1) stworzono praktyczne i humanistyczne środowisko w oparciu o relacje między klastrami budynków;
2) ustanowiono harmonijny związek między człowiekiem a naturą w każdym ogrodzie;
3) wykorzystano rodzime materiały, w tym płyty skalne, gruz, pokruszone kamienie i kamienie krajobrazowe, aby powiązać się z lokalnym krajobrazem.

Projekt ten zaspokoił potrzeby funkcjonalne i udoskonalił przestrzeń leczniczą z wykorzystaniem koncepcji „Qi” i „Ziemi” zgodnie z filozofią współistnienia i tolerancji pięciu elementów, która zachęca do interpretacji z naturą poprzez wzrost roślin, zmiany sezonowe i inne zmiany czynników środowiskowych. Zespół projektowy stworzył nowoczesną przestrzeń terapeutyczną dla pacjentów i pracowników służby zdrowia do odpoczynku, relaksu i medytacji, wykorzystując przy tym lokalne materiały.

Projekt przestrzeni

Seria węzłów krajobrazowych składających się z wejściowego ogrodu drabinkowego, ogrodu na dziedzińcu, ogrodu na tarasie podniebnym połączyła oddzielne budynki. Zapewniła w te sposób jednocześnie przestrzeń zewnętrzną dla pracowników służby zdrowia i pacjentów, aby cieszyć się z otaczającej natury.

Wejściowy ogród drabinkowy z rampami i tarasowymi rabatami roślinnymi rozwiązał problem z dziesięciometrową różnicą wysokości przed budynkiem ambulatorium. Zapewnia atrakcyjną, otwartą, zieloną przestrzeń do odpoczynku i rozmów.

Kamienny ogród i patio zamknięte przez budynki ambulatoryjne jest cichy i spokojny w doświadczaniu uzdrawiającej mocy natury. Subtelne cienie drzew zmieniają się w ciągu dnia.

Ogród Piaskowy, jako największa zielona przestrzeń na terenie obiektu, wprowadził dziką naturę z łatwym w utrzymaniu lasem mieszanym i lokalnymi materiałami, aby oddać piękno naturalnego wzrostu we wszechświecie.

Jednak Ogród Wiatrów zapewnia przestrzeń do komunikacji społecznej z dobrze utrzymanymi trawnikami, drzewami i kwiatami graniczącymi z terenem.

Układ latarni w centrum Ogrodu Światła jest abstrakcyjnym przedstawieniem tradycyjnego elementu medycyny chińskiej – akupunktury.

Pięć ogrodów tarasowych zlokalizowanych w Budynku Technologii Medycznej i Budynku Sanatoryjnym zaprojektowano z bujną lokalną roślinnością i drewnianymi ławkami. Stanowią one alternatywne miejsca kontaktu z naturą dla pacjentów i personelu.

Służba społeczna

Jako jeden z ważnych symboli kulturowych Chin, TCM ucieleśnia długotrwałą koncepcję i praktyczne doświadczenie w zakresie ochrony zdrowia narodu chińskiego. Zespół projektowy chciał zinterpretować krajobraz terapeutyczny zgodnie z filozofią TCM „Qi” i „Ziemi”. Ogród zapewnia zupełnie nową przestrzeń leczniczą dla mieszkańców Panzhou oraz przekazuje światu chińską filozofię i tradycje.

13 września 2021|Bez kategorii, Ciekawe miejsca, Inspiracje architektoniczne|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments